Телефони колцентру : +38 (097) 18 18 192, +38 (099) 18 18 192, +38 (073) 18 18 192 (пн-пт: 07:30 - 18:00, сб-нд: 8:00 - 18:00)
Новини

Кір

 

За інформацією, опублікованою на офіційному сайті Європейського центру контролю та профілактики хвороб, з червня 2023 року неухильно зростає загальна кількість випадків кору серед країн європейського союзу. Зокрема, Румунія у грудні 2023 року оголосила епідемію кору, а  у липні 2024 року 24 країни повідомили дані про кір, у 18 країнах зареєстровано 815 випадків. Шість країн повідомили про нуль випадків.

Кількість  випадків  кору прогнозовано  збільшуватиметься в ЄС/ЄЕЗ у найближчі місяці. Це пояснюється недостатнім рівнем охоплення вакцинацією проти кору у ряді країн ЄС  (<95% у багатьох з цих країн), а також високою ймовірністю завізних випадків.  

За 7 місяців 2024 року в Україні було зареєстровано 16 завізних випадків кору: 9 з Румунії (враховуючи транзит), 3 з Єгипту, 1- з Туреччини, 1- з США, 1- з Великої Британії, 1- з Німеччини. 

 

Рекомендації для громадян та мандрівників, щодо запобігання інфікування.

Кір - інфекційна хвороба, яку спричинює вірус з роду Morbillivirus. Зараження відбувається через вдихання з повітря найдрібніших крапель (аерозолю) слизу, які містять віруси, що потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворої на кір людини. Збудник потрапляє до організму через верхні дихальні шляхи або кон'юнктиви.

Вірус кору мало стійкий у довкіллі — він швидко інактивується під впливом сонячного світла, ультрафіолетових променів, при нагріванні до 50°C , під впливом дезінфекційних засобів. Але вірус кору залишається вірулентним в аерозолі протягом однієї години після потрапляння з організму хворого у довкілля. При кімнатній температурі зберігає активність до 1—2 діб, при низькій температурі — протягом кількох тижнів.

Інфікована людина може передавати вірус ще за чотири дні до і за чотири дні після появи у неї висипу. На цій початковій стадії можуть виникати нежить, кашель, почервоніння очей і сльозотеча, а також дрібні білі плями на внутрішній поверхні щік. За кілька днів з’являється висип — спочатку, як правило, на обличчі та верхній частині шиї. Приблизно через три дні висип розповсюджується по всьому тілу  включно із руками та ногами. Він тримається 5–6 днів і потім зникає. У середньому, висип з’являється через 14 днів (від 7 до 18 днів) після впливу вірусу.

Оцінка ризику для мандрівників

Ризик захворіти для невакцинованих подорожуючих є високим, оскільки 9 із 10 людей, з якими контактувала інфікована особа з високою ймовірністю захворіють, якщо вони не були щеплені.

Профілактичні заходи запобігання інфікування:

 

Основним методом специфічної профілактики кору є вакцинація, яка в Україні є обов’язковою для дітей.

Вакцинація дітей для профілактики кору проводиться у віці 12 місяців. Друге щеплення - у віці 6 років. Дітям, що не були вакциновані за віком у 12 місяців та в 6 років, щеплення починають робити у будь-якому віці до 17 років 11 місяців 29 днів. Дитина має отримати дві дози з дотриманням між ними мінімального інтервалу введення.

У разі появи висипань самоізолюйтеся та за допомогою засобів зв’язку зверніться до сімейного лікаря.

Якщо Ви були у контакті з хворим на кір зверніться до лікаря.