Телефони колцентру : +38 (097) 18 18 192, +38 (099) 18 18 192, +38 (073) 18 18 192 (пн-пт: 07:30 - 18:00, сб-нд: 8:00 - 18:00)
Новини

Інформація та рекомендації для громадян та мандрівників

 

 

Інфекційні хвороби залишаються значною медико-санітарною, соціальною та економічною проблемою для світового суспільства. За причиною смертності інфекційні хвороби займають перше місце після серцево-судинних та онкологічних хвороб.

Найбільш дієвим заходом боротьби з інфекційними хворобами у світі визнано імунопрофілактику. За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я, імунопрофілактика визнана одним з найуспішніших і економічно ефективних заходів у сфері громадського здоров’я. Кожна країна має свій календар щеплень і визначає перелік інфекційних хвороб, проти яких проводиться імунопрофілактика.

В Україні наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19.07.1995 №133 «Про затвердження Переліку особливо небезпечних, небезпечних інфекційних та паразитарних хвороб людини і носійства збудників цих хвороб» затверджено Перелік особливо небезпечних, небезпечних інфекційних та паразитарних хвороб людини і носійства збудників цих хвороб (далі - Перелік).

Згідно з Переліком до небезпечних інфекцій віднесено 26 інфекційних хвороб.

З метою запобігання поширенню інфекційних хвороб на території України, яким можна запобігти засобами імунопрофілактики, наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16.09.2011 № 595 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.10.2011 за № 1159/19897,  затверджено Календар профілактичних щеплень в Україні (далі - Календар).

До Календаря входить вакцинація проти 10 інфекцій: гепатиту В, туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюку, правцю, кору, епідемічного паротиту, краснухи, гемофільної інфекції.

Крім обов'язкових, Календарем визначені рекомендовані щеплення проти вітряної віспи, гепатиту А, гепатиту В, грипу, пневмококової інфекції, менінгококової інфекції, папіломавірусної інфекції, ротавірусної інфекції та проти захворювань, для імунопрофілактики яких існує вакцина, зареєстрована в Україні.

Розділом IV Календаря визначено щеплення, які проводяться на ендемічних і ензоотичних територіях та за епідемічними показаннями. До них, відносяться щеплення для профілактики туляремії, бруцельозу, гарячки Ку, кліщового енцефаліту, чуми, черевного тифу, жовтої лихоманки, сказу, сибірської виразки тощо.

Профілактичні заходи щодо недопущення інфікування на небезпечні інфекційні хвороби:

  1. Всім мандрівникам, що перетинають кордон, рекомендовано отримати щеплення, визначені календарем щеплень країни проживання.
  2. Уникати близьких контактів з людьми, які мають ознаки гострої респіраторної вірусної інфекції.
  3. Дотримуватись правил особистої гігієни: мити руки з милом, особливо після користування туалетом і перед їжею, використовувати індивідуальні засоби особистої гігієни.
  4. Під час подорожі споживати бутильовану воду та харчові продукти належної якості.
  5. Уникати споживання сирих продуктів або їжі з сумнівних джерел, мити овочі та фрукти перед споживанням.
  6. Використовувати бар'єрні контрацептиви для запобігання передачі статевих інфекцій.
  7. Уникати контакту з тваринами з ознаками хвороби.
  8. У разі погіршення стану здоров’я, при перших ознаках виникнення інфекційної хвороби звертатися до найближчого закладу охорони здоров’я.

 

У разі, якщо з тих чи інших причин щеплення, передбачені Календарем, не отримано, необхідно звернутися до сімейного лікаря або закладу охорони здоров’я для надолуження пропущених щеплень.