Телефони колцентру : +38 (097) 18 18 192, +38 (099) 18 18 192, +38 (073) 18 18 192 (пн-пт: 07:30 - 18:00, сб-нд: 8:00 - 18:00)
Новини

12 травня - міжнародний день медичної сестри!

Професія медичної сестри - складна і багатогранна. Вона поєднує в собі надзвичайну відповідальність і високий професіоналізм, лишаючись при цьому ледве помітною, але вкрай значущою. Саме тому лікарі високо цінують  невтомну працю медичної сестри, а пацієнти - увагу та турботу.

 

Медсестра - не просто професія, це стан душі, здатність щохвилини співчувати людському болю і стражданню та сповна надавати необхідну медичну та психологічну допомогу хворому.

 

 

Офіційно свято встановлено у 1971 році Міжнародною радою медсестер, а до цього відзначалося за рішенням Міжнародної федерації Червоного Хреста.

 

Міжнародний або Всесвітній день медичних сестер святкується щорічно 12 травня – у день народження англійської сестри милосердя Флоренс Найтінгейл (1820—1910). Згідно з історичними довідками, під час Кримської війни Ф. Найтінгейл організувала у Туреччині догляд за пораненими солдатами союзників (коаліції Франції, Османської імперії, Великобританії і Сардінії). Згодом вона заснувала перші курси сестер милосердя Англії. Сьогодні Ф. Найтінгейл відома як фундатор професії медичних сестер і ініціатор реформи шпиталів.

 

Кожні два роки Міжнародний комітет Червоного Хреста вручає 50 медалей імені Флоренс Найтінгейл – найвищу нагороду для медичних сестер. Її у 1912 році заснувала Ліга Міжнародного Червоного Хреста і Червоного Півмісяця для медсестер і волонтерів медичної служби, що відзначилися у роки війни або в мирний час.

 

Всесвітній день медичної сестри в Україні відзначається з 1997 року за ініціативи Міністерства охорони здоров’я та Асоціації медичних сестер України.

 

У всі часи медичні сестри та брати  були і є зосередженням милосердя, людяності та добра. Адже саме медичним працівникам люди довіряють найдорожче – здоров’я і життя, своє і своїх близьких.

 

Зараз, в часи воєнного лиха та не завершеної пандемії, неможливо оцінити невтомну працю та самовіддачу медичних працівників України та інших країн, що прийшли нам на допомогу, які проявляючи неабияку жертовність щохвилини стоять на сторожі життя та здоров’я як наших бійців на полях боїв, так і пацієнтів  лікарень.

Асоціація медичних сестер України (АМУ) створена в травні 1997 року як добровільна, самокерована всеукраїнська громадська організація. Її метою є захист соціальних, творчих, економічних інтересів молодших медичних спеціалістів, підвищення їх професійної кваліфікації та підтримка пріоритету гуманітарних цінностей медсестринства.

АМУ також відводиться роль сполучної ланки між Міністерством охорони здоров’я України та регіональними, профільними українськими асоціаціями медсестер, а також роль загальнонаціонального інституту по розробці стандартів і нормативів в області сестринської справи.

Для виконання статутних цілей і завдань Асоціація проводить конференції, семінари з актуальних проблем медсестринства, захищає законні права та інтереси своїх членів, разом з державними організаціями розробляє програми розвитку медсестринства.

 

У контексті реформ галузі охорони здоров’я посилюються вимоги до медсестринських послуг. Та чи узгоджуються вони з реаліями, у яких працюють наші медичні сестри?

— Медсестра нової формації має забезпечувати висококваліфікований догляд за хворим на сучасному рівні, володіти основними методами реанімації, екстреної медичної допомоги, досконало знати і зас­тосовувати локальні протоколи, стандарти виконання основних сестринських маніпуляцій і процедур, методи управління і менеджменту, а також приймати самостійні рішення. Впровадження новітніх медичних технологій своєю чергою вимагає від медичних сестер пос­тійного вдосконалення теоретичних та практичних навичок.

Тож для повноцінного реформування медсестринства в Україні необхідно розробити відповідну нормативну документацію, створити нову нормативно-правову базу післядипломної освіти (потрібні нові підходи як до навчання на курсах удосконалення та спеціалізації молодших спеціалістів з медичною освітою, так і до їх атестації):

 

  • Створення актуальної Програми розвитку медсестринства України на найближчі 5 років.
  • Створення структурних  підрозділів  медсестринства в МОЗ України та структурних підрозділах обласних державних адміністрацій.
  • Забезпечити поновлення посад керівної ланки з медсестринства в закладах охорони здоров’я.
  • Забезпечити розвиток ступеневої медсестринської освіти в Україні.
  • Вирішити соціальні питання щодо праці медичних сестер в закладах охорони здоров’я, зокрема щодо збільшення заробітної плати.
  • Втілювати програму заходів, направлених на підвищення ролі і статусу медичної сестри в суспільстві.